Barcickie Lato 2023

W niedzielę, 16 lipca, na Przystani Rowerowej w Barcicach odbył się festyn rodzinny, przygotowany przez sołtysów Barcic i Barcic Dolnych oraz Stowarzyszenie Mieszkańców Barcic.

Uczestnicy bawili się pod hasłem „Barcickie Lato 2023”, pogoda dopisała, niektórzy uczestnicy żartowali wręcz, że to nie Barcickie, ale Chorwackie lato. Jak co roku na uczestników festynu czekało wiele atrakcji, m.in. liczne gry i zabawy dla młodszych i starszych, dmuchane zjeżdżalnie, występy na scenie, a także ciekawe ekspozycje.

Na deskach sceny, na Przystani Rowerowej, mogliśmy podziwiać występy zespołu regionalnego BARCICOKI, prowadzonego przez panią Aleksandrę Jurek-Szewczyk, który zaprezentował folklor Lachów Sądeckich.

Kolejnym punktem programu był występ Barcickiej Grupy Teatralnej pod kierunkiem pani Zofii Trzcińckiej, prezentujący męsko-damski kabareton.

Na finał, na scenie pojawiła się Martyna Koszkul (uczestniczka Voice of Poland), która oczarowała wszystkich licznie zebranych mieszkańców swym niesamowitym głosem i umiejętnościami wokalnymi.

Organizatorzy po raz kolejny pokazali jak łączyć aspekt rozrywkowy z elementami historyczno-lokalnymi. Oprócz wspaniałych występów na scenie, na terenie Przystani mogliśmy podziwiać wystawę tkactwa przestrzennego, obróbki wełny i lnu, pokazy i prezentację rękodzieła, przygotowane przez Czarnych Górali oraz „Stowarzyszenie Barcice Wczoraj i dziś”. Z kolei Grupa poszukiwawcza SHES Błyskawica przeprowadziła „poszukiwania skarbów” przy użyciu wykrywaczy metalu – zabawę adresowaną do mniejszych i większych odkrywców i pasjonatów historii. Zaprezentowali także znaleziska i eksponaty, które udało im się odnaleźć w ramach swojej dotychczasowej działalności.

Uczestnicy spotkania mogli także skorzystać w otwartego, przy okazji festynu, Miasteczka Ruchu Drogowego w Barcicach – miejsca gdzie wszyscy adepci dwóch kółek mogą ćwiczyć i doskonalić umiejętności jazdy rowerem.

Na festynie swoje stoisko i pojazdy prezentowali również Policjanci Ruchu Drogowego z Nowego Sącza, którzy propagowali wśród dzieci wiedzę i umiejętności z zakresu bezpiecznego poruszania się po drogach i chodnikach. Atrakcją był wóz strażacki udostępniony i odsługiwany przez druhów i druhny z Barcickiej OSP.

O stronę kulinarną spotkania zadbały tradycyjnie gospodynie i gospodarze ze Stowarzyszenia Mieszkańców Barcic. Przybyli mogli skosztować przysmaków z grilla, oraz lokalnych specjałów oraz wyśmienitych wypieków. Z kolei wysokie temperatury pomagały „znosić” lody Firmy Koral, serwowane uczestnikom festynu.

W trakcie trwania festynu, na obiektach Barciczanki, rozgrywany był (już po raz IV) Turniej Piłki Nożnej o Puchar Sołtysów. W tegorocznej edycji uczestniczyło 5 drużyn: Flexergis, BFC Rytro, Strażaki (drużyna O.S.P. Barcice), Czarno-Czerwoni oraz drużyna ze Starego Sącza. Tegoroczny Puchar Sołtysów trafił do drużyny z Rytra.

Finał Barcickiego Lata 2023 stanowiła „Piana Party”, w trakcie której najmłodsi, ale nie tylko, zostali zalani wodospadem piany.

Dzięki hojności sponsorów wszyscy uczestnicy turniejów i konkursów zostali obdarowani licznymi upominkami i nagrodami. Impreza, ku zadowoleniu organizatorów, zgromadziła wielu chętnych do zabawy mieszkańców wsi, którzy wspaniale się bawili.

Organizatorzy bardzo dziękują wszystkim, którzy wsparli organizację „Barcickiego Lata”, a w szczególności: GMINIE STARY SĄCZ, PANU JÓZEFOWI OBRZUDOWI, FIRMOM:, FLEXERGIS, GRAMET BARCICE, PIWNICZANKA, MAGAZYN TOWARÓW MASOWYCH RYTRO, STUDIU URODY MARIA, KORAL, JANEL, P-TRANS oraz BANKOWI SPÓŁDZIELCZEMU W STARYM SĄCZU.

Organizatorzy dziękują również O.S.P. w Barcicach, Akademii Piłkarskiej Team Barcice oraz Barcickiej Bibliotece za pomoc w przeprowadzeniu festynu, a także Panu Krzysztofowi Ogorzałemu i Panu Kamilowi Gryźlakowi, którzy tradycyjnie już dbali o nagłośnienie i wspaniałą oprawę muzyczną niedzielnej imprezy.