Zaśmiecanie Sołectwa
Dbajmy o nasze otoczenie, nie róbmy śmietniska w miejscach publicznych!
Przy ścieżce rowerowej, nad Popradem, w lasach na Szczuglinach, Drożdzówkach i w wielu innych miejscach naszego sołectwa można spotkać nielegalne miejsca wywozu śmieci, wszelkich śmieci: pieluch, styropiany, gałęzi, trawy, gruzu, butelek itp.

Ciężko zrozumieć i pojąć przyczyny takiego stanu, czy jest przejaw złośliwości czy głupoty, niektórych mieszkańców, trudno też zakładać że odpady są tu przywożone z innego powiatu.
Zgodnie z obowiązującym w Naszym kraju prawem Gmina ma obowiązek odbioru odpadów od mieszkańców, a mieszkańcy mają obowiązek uiszczać za to stosowne opłaty.
Pamiętajmy gdy ktoś wyrzuca śmieci w ten sposób, to już nie tylko głupota, to po prostu PRZESTĘPSTWO!
Wyrzucanie gałęzi do lasu jest surowo zabronione. Z punktu widzenia prawa odpady ogrodowe traktowane są jak zwykłe śmieci, a ich porzucenie w lesie czy w innym publicznym miejscu stanowi wykroczenie szkodzące środowisku.
Wyrzucana w lesie skoszona trawa, liście, gałęzie drzew i krzewów, choinki po okresie świątecznym to, zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Środowiska w sprawie katalogu odpadów, po prostu śmieci.
Razem z roślinami z ogrodów do lasu trafiają patogeny, grzyby i pasożyty, z którymi rodzime gatunki często nie potrafią sobie poradzić. Na resztkach roślin mogą też znajdować się środki ochrony i nawozy – toksyczne dla wielu gatunków leśnych. Co więcej, wśród wyrzucanych odpadów mogą znaleźć się nasiona roślin inwazyjnych, które wypierają naturalną florę i zaburzają równowagę ekosystemu.
Odpowiednia segregacja i gromadzenie odpadów zielonych jest niezwykle istotna – dbajmy wspólnie o nasze środowisko.
Wywożenie śmieci do lasu jest wykroczeniem podlegającym art. 162 Kodeksu wykroczeń (Dz. U. t.j. Dz. U. z 2021 r. poz. 2008, 2052, 2269, 2328). Wynika z niego, że każdy kto zaśmieca las, podlega karze grzywny lub nagany. Ponadto z Kodeksu dowiadujemy się, że za odprowadzanie odpadów do gruntu w lasach lub składowanie ich w inny sposób grozi nawet kara aresztu. Należy jednak odróżnić zaśmiecanie lasu od składowania odpadów w lesie.
Jeśli ktoś w lesie wyrzuci butelkę plastikową, jest to traktowane jako czyn zaśmiecania środowiska, więc taka osoba może otrzymać za niego karę grzywny lub nagany. W przypadku regularnego wywożenia śmieci do lasu mamy do czynienia ze składowaniem odpadów, za co można otrzymać karę grzywny lub aresztu. Nie można zapominać, że odpowiedzialności karnej podlega także sam właściciel lasu, który zaśmieca należący do niego teren.
Za wyrzucenie śmieci do lasu i złapaniu sprawcy na gorącym uczynku grozi kara grzywny w wysokości 500 zł. Z kolei za nałożenie się na siebie dwóch wykroczeń już 1000 zł, co dotyczy np. zaśmiecania lasu i wjazdu do lasu pojazdem w miejscu do tego niedozwolonym. Wysokość grzywny jest też uzależniona od rodzaju wykroczenia, np. za wyrzucenie plastikowej butelki sprawca może otrzymać mandat w wysokości od 20 zł do 5000 zł.
Pamiętajmy także tereny zielone i miejsca publiczne na terenie Naszego sołectwa są MONITOROWANE, wszelkie przypadki wyrzucania śmieci BĘDĄ ZGŁASZANE NA POLICJĘ i do odpowiednich Organów.


