
Tylko pod krzyżem, tylko pod tym znakiem, Polska jest Polską, a Polak Polakiem…
W Niedzielę Palmową, 13 kwietnia w Barcicach odbyła się inscenizacja Misterium Męki Pańskiej. Na dziedzińcu plebani zgromadzili się licznie przybyli mieszkańcy Barcic i sąsiednich parafii, by po raz kolejny, jak co roku przeżywać wydarzenia męki i śmierci Jezusa, a tym samym przygotować się do najważniejszych chrześcijańskich świąt – Wielkanocy.
Tradycja organizowania plenerowego widowiska została zapoczątkowana w Barcicach w 2012 r. i trwa do tej pory. Już kilka miesięcy przed świętami zaczynają się przygotowania, w które angażuje się kilkadziesiąt osób w różnym wieku, których łączy nie tylko wspólna pasja, ale chęć pełniejszego Triduum Paschalnego. Wielu z nich gra od początku, a kolejne, młodsze osoby wciąż dołączają do zespołu. Nikogo nie trzeba namawiać do udziału w tym przedsięwzięciu, bo występ w tej niepowtarzalnej inscenizacji to swego rodzaju wyróżnienie. Czynnie uczestniczą w nim nie tylko aktorzy, ale orkiestra, chór kościelny, członkowie Ochotniczej Straży Pożarnej oraz Stowarzyszenie Mieszkańców Barcic. Nad całością czuwa pani Zofia Trzcińska – reżyser. Scenariusz inscenizacji zawsze jest podobny, bo przecież oparty na niezmiennej Ewangelii. Podobnie również wygląda scenografia; przed budynkiem plebanii powstaje Wieczernik, pałac Piłata i tam odbywają się jakże znane nam sceny biblijne Ostatniej Wieczerzy, czy sądu Jezusa. Ogród plebański świetnie wpasowuje się w Ogrójec. Po ostatniej scenie – skazaniu Jezusa na śmierć przez Piłata rozpoczyna się droga krzyżowa, na Wielką Rówień, gdzie następuje ukrzyżowanie. Symboliczny krzyż niesiony jest przez wiernych, a wędrówce towarzyszy modlitwa w intencji rodzin oraz kościoła. W tym roku rozważania na drogę krzyżową przygotował ksiądz Damian Kurek, a symboliczny krzyż chrystusowy niosło 14 rodzin z Barcic, Barcic Dolnych i Woli Kroguleckiej. Momentem kulminacyjnym jest ukrzyżowanie, które wygląda bardzo realistycznie i z pewnością dla każdego z uczestników jest to bardzo indywidualne i niezapomniane przeżycie. Po tych trudnych doznaniach związanych z męką i śmiercią następuje radosne zmartwychwstanie, które było ostatnią sceną inscenizacji.
Po przedstawieniu głos zabrał ksiądz Proboszcz Andrzej Kędryna, który podziękował aktorom i twórcom za chwytające za serce widowisko, będące wspaniałym wprowadzeniem w tematykę nadchodzących Świąt Wielkanocnych, a przybyłym za obecność i udział w tym wydarzeniu.
Misterium jednak to nie tylko przedstawienie – to forma modlitwy, kontemplacji, wspólnotowego przeżycia i wyznania wiary, którego symbolem jest krzyż.
Warto więc przywołać słowa, XIX – wiecznego poety, jakże aktualne w obecnych czasach, które mogą być wskazówką do dobrego życia: ”Tylko pod krzyżem, tylko pod tym znakiem, Polska jest Polską, a Polak Polakiem… „
Tych wszystkich wzruszeń i emocji mogliśmy doświadczyć dzięki aktorom, którzy włożyli wiele serca w odgrywane przez siebie postacie biblijne. W tym roku wystąpili:
Pan Jezus – Karol Gałysa, Apostołowie: Marek Marczyk, Marek Jakubowski, Michał Barnach, Krzysztof Jurecki, Sławomir Gabryś, Andrzej Pustułka, Tadeusz Liszka, Stanisław Gawlak, Kamil Kałuziński, Andrzej Ogorzały, Maciej Trzciński, Tymoteusz Trzciński, Maryja – Małgorzata Ogorzały, Kajfasz – Tadeusz Gałysa, Annasz – Wojciech Gryboś, Nachum – Piotr Zaryczny, Józef z Arymatei – Kazimierz Baran, Piłat – Aleksander Golba, Klaudia żona Piłata – Beata Gałysa, Nikodem – Dawid Janik, Maria Magdalena – Natalia Koszkul, Barabasz – Wojciech Skoczeń, Setnik – Krzysztof Sadowski, Anioł – Jadwiga Jurczyńska, Diabeł – Agata Koszkul-Gomułka, służka – Julia Wańczyk, żołnierze: Stanisław Plata, Szymon Plata, Mateusz Górka, Igor Baran, członkowie tłumu: Józefa Sadowska, Zofia Sadowska, Krystyna Jurkiewicz, Monika Więcław-Olszowska, Małgorzata Plata, Monika Gabryś, Barbara Budzik, Renata Niejadlik, Anna Lachner oraz bardzo liczna grupa statystów.
Oprawa muzyczną Drogi Krzyżowej: Patrycja Smyda, Angelika Citak.
Oprawę muzyczną tegorocznej Pasji przygotowała Zofia Trzcińska oraz orkiestra dęta z Barcic, prowadzona przez Jana Jamrozowicza i chór parafialny w Barcicach prowadzony przez Organistkę Teresę Platę, za nagłośnienie i realizację dźwięku odpowiadali Krzysztof Ogorzały i Kamil Gryźlak. Za organizację i reżyserię Zofia Trzcińska i Przemysław Mairer.
Organizatorzy bardzo dziękują wszystkim licznie przybyłym uczestnikom Misterium i Drogi Krzyżowej.
