Misterium Męki Pańskiej 2024
W Niedzielę Palmową 24 marca 2024r. , o godzinie 17, przed plebanią w Barcicach zgromadzili się licznie wierni, którzy pragnęli wziąć udział w Misterium Męki Pańskiej oraz plenerowej Drodze Krzyżowej. Pomimo niepewności pogoda dopisała i przedstawienie przygotowane przez mieszkańców wsi odbyło się w wyznaczonym terminie.
Tradycyjnie przeżywanie Męki Pańskiej rozpoczęło się od sceny zdrady, w której w rolę Nachuma wcielił się po raz pierwszy – Piotr Zaryczny. Nie była to jedyna zmiana, która nastąpiła w obsadzie. W roli Pana Jezusa po raz pierwszy wystąpił osiemnastoletni Karol Gałysa, dając popis wspaniałej gry oraz przykład młodym ludziom, iż warto angażować się w takie przedsięwzięcia. Pięknie wcielili się w swoje postacie, również debiutujący w obsadzie: Jadwiga Jurczyńska – Anioł i Rafał Pawlik – Apostoł Bartłomiej. W pozostałych rolach wystąpili:
Apostołowie: Marek Marczyk, Marek Jakubowski, Michał Barnach, Krzysztof Jurecki, Sławomir Gabryś, Andrzej Pustułka, Tadeusz Liszka, Stanisław Gawlak, Kamil Kałuziński, Krzysztof Jakubowski, Przemysław Mairer, Maryja – Małgorzata Ogorzały, Kajfasz – Tadeusz Gałysa, Annasz – Wojciech Gryboś, Józef z Arymatei – Kazimierz Baran, Piłat – Aleksander Golba, Klaudia żona Piłata – Beata Gałysa, Nikodem – Dawid Janik, Maria Magdalena – Natalia Koszkul, Barabasz – Wojciech Skoczeń, Setnik – Krzysztof Sadowski, Diabeł – Agata Koszkul-Gomułka, żołnierze: Arkadiusz Barnach, Stanisław Plata, Szymon Plata, Mateusz Górka, Wojciech Skoczeń, członkowie tłumu: Anna Jakubowska, Zofia Sadowska, Krystyna Jurkiewicz, Monika Więcław-Olszowska, Wojciech Gorczowski, Oliwia Wirchomska, Monika Gabryś, Barbara Budzik, Renata Niejadlik, oraz bardzo liczna grupa statystów.
Pod plebanią widzowie obejrzeli sceny: spisku Kapłanów, Ostatniej Wieczerzy, zdrady Judasza, zaparcia się Św. Piotra, modlitwy w Ogrodzie Oliwnym. Po scenie u Piłata i skazaniu na śmierć krzyżową Pana Jezusa rozpoczęła się Droga Krzyżowa na Małą Równię, gdzie odegrana została scena ukrzyżowania oraz Zmartwychwstania Pana Jezusa.
Drogę Krzyżową prowadzili wierni, którzy kolejno podejmowali i dźwigali Chrystusowy Krzyż. Motywem przewodnim tegorocznej Drogi Krzyżowej była Rodzina i troska o rodziny w tych niepewnych i ciężkich czasach. Rozważania w trakcie drogi krzyżowej były poświęcone rodzinie, a symboliczny krzyż chrystusowy niosło 14 rodzin z Barcic, Barcic Dolnych i Woli Kroguleckiej.
Rozważania, przygotowane przez ks. Marcina Kwietnia, czytała Joanna Kołbon, a oprawę muzyczną zapewniły Patrycja Smyda, Angelika Citak, Ania Grucela i Gabrysia Jarzębak.
Po przedstawieniu głos zabrał ksiądz Marcin Kwiecień, który odczytał modlitwę za rodziny autorstwa Jana Pawła II, (którą wszyscy uczestnicy Misterium otrzymali na pamiątkowych obrazkach rozdawanych przez ministrantów). Podziękował także aktorom i twórcom za chwytające za serce widowisko, będące wspaniałym wprowadzeniem w tematykę nadchodzących Świąt Wielkanocnych, a przybyłym za obecność i udział w tym wydarzeniu.
Oprawę muzyczną tegorocznej Pasji przygotowała Zofia Trzcińska oraz orkiestra dęta z Barcic, prowadzona przez Jana Jamrozowicza, za nagłośnienie i realizację dźwięku odpowiadali Krzysztof Ogorzały i Kamil Gryźlak. Za organizację i reżyserię odpowiadali ks. Marcin Kwiecień oraz Zofia Trzcińska i Przemysław Mairer.
Organizatorzy bardzo dziękują wszystkim licznie przybyłym uczestnikom.