Stowarzyszenie Mieszkańców Barcic

 Stowarzyszenia Mieszkańców Barcic powstało w 2013r. z inicjatywy mieszkańców Barcic i Barcic Dolnych, ludzi chcących wspólnie się spotykać, spędzić miło czas i zrobić coś dla innych. Stowarzyszenie zostało zarejestrowane w Krajowym Rejestrze Sadowym w dniu 15.01.2014r. Siedziba nasza jest budynek Biblioteki w Barcicach.

Naszym największym skarbem i kapitałem są ludzie – członkowie Stowarzyszenia, którzy całe swe serce i umiejętności poświęcają dla innych. Przepiękne kwiaty z bibuły i krępiny, palmy, stroiki, pyszne potrawy i wypieki to tylko kilka z tych wspaniałości, które u Nas powstają.

Jesteśmy otwarci na współpracę, dlatego też współpracujemy m. in. z Sołectwami, Gminą Stary Sącz, Szkołą w Barcicach, O.S.P. w Barcicach, Akcją Katolicką, Biblioteką w Barcicach, harcerzami z Z.H.R. oraz wszystkimi, którzy troszczą się o los Barciczan i chcą zrobić coś dla Naszej „Małej Ojczyzny”. W miarę możliwości i potrzeb pomagamy innym. Organizowaliśmy kiermasz Naszych stroików i ciast z przeznaczeniem dla chorych dzieci z Naszej wsi.

W tym roku, po raz piąty, bierzemy udział w Pannonice przygotowując zarówno poczęstunek jak i ozdoby dla uczestników (np. wianki). Bierzemy udział w imprezach organizowanych przez Gminę Stary Sącz, takich jak: Micha Lachowska, Jarmark Rzemiosła, Jarmark Św. Kingi, prezentując tam potrawy i wyroby regionalne.

W roku 2017 po raz pierwszy współorganizowaliśmy plenerowe widowisko Misterium Męki Pańskiej w Barcicach, przywracając tym samym kilku letnią tradycję żywej prezentacji tajemnicy Świąt Wielkanocnych.

Rok rocznie w budynku biblioteki organizujemy Barcickie Kolędowanie – świąteczne spotkanie mieszkańców w miłej rodzinnej atmosferze, przy słodkim poczęstunku, śpiewamy kolędy, oglądamy Jasełka i miło spędzamy czas.

W tym roku zainicjowaliśmy Sobotkę Barcicką – festyn rodzinny dla wszystkich Barciczan, oferując mieszkańcom wspólną biesiadę przy grillu, ciastach, piwku, gry, zabawy i atrakcje dla dzieciaków, zawody sportowe jak np. bieg o salceson, konkurs na najpiękniejszy wianek sobótkowy i oczywiście puszczanie wianków nurtem Popradu.

Jako Stowarzyszenie bierzemy również udział w Budżecie Obywatelskim Starego Sącza, zajmując w roku 2016 i 2017 I miejsce. W ramach ww. budżetu obywatelskiego na 2016r. pozyskaliśmy środki na zakup wyposażenia dla Naszego Stowarzyszenia oraz dla Szkolnego Klubu Strzeleckiego w Barcicach. Z kolei w budżecie obywatelskim na 2017r. pozyskaliśmy środki na zakup wiat przystankowych i kamer do monitoringu dla Barcic i Barcic Dolnych.

Chcemy i zmieniamy Naszą „Małą Ojczyznę” na lepsze! Zapraszamy, dołącz do nas!