Misterium Męki Pańskiej 2019

14 kwietnia 2019 roku, już po raz siódmy pod Barcicką plebanią zebrali się mieszkańcy oraz goście, aby wziąć udział w Misterium Męki Pańskiej. Przedstawienie rozpoczął jak zawsze występ orkiestry prowadzonej przez Jana Jamrozowicza.

Następnie aktorzy, którzy wcielili się w postacie bohaterów Pasji przypomnieli wydarzenia Wielkiego Czwartku i Piątku. Widzowie mogli zobaczyć sceny: spisku, Ostatniej Wieczerzy, zdrady Judasza oraz zaparcia się Św. Piotra. W ważnym kazaniu w Ogrodzie Oliwnym Pan Jezus przypomniał zgromadzonym o ludzkich słabościach, które powodują, że Chrystus musiał tak straszliwie cierpieć. Po scenie u Piłata i skazaniu na śmierć krzyżową Pana Jezusa rozpoczęła się Droga Krzyżowa, którą poprowadziła siostra Franciszka z Barcickiego Zgromadzenia Sióstr Karmelitanek. Oprawę muzyczną tej części przygotował ks. Wojciech Rymut wraz z młodzieżą i dziecięcą scholą. Krzyż kolejno podejmowali i dźwigali mieszkańcy naszej parafii: Siostry Zakonne, Rada Duszpasterska, Liturgiczna Służba Ołtarza, Zespół Muzyczny oraz Scholla, Ks. Proboszcz wraz z rodzinami kapłańskimi, Dziewczęca Służba Maryjna, Grupa Młodzieżowa, Akcja Katolicka, Caritas, Stowarzyszenie Mieszkańców Barcic, Kandydaci do przyjęcia Sakramentu Bierzmowania, Oaza Rodzin, Krąg Rodzin skupionych wokół Matki Bożej Pielgrzymująca z Szensztatu orazHarcerze.

W Dolinie Potoku Bogusławiec odegrana została scena ukrzyżowania oraz Zmartwychwstania Pana Jezusa. Po przedstawieniu zabrał głos proboszcz ks. Andrzej Kędryna, który podziękował aktorom za wprowadzenie zebranych w tematykę nadchodzących Świąt Wielkanocnych, a przybyłym za obecność w tym wydarzeniu.

W role postaci tamtych wydarzeń wcielili się mieszkańcy Barcic, tj.:

Pan Jezus – Maciej Trzciński, Apostołowie: Marek Marczyk, Paweł Soboń, Marek Jakubowski, Michał Barnach, Krzysztof Jurecki, Sławomir Gabryś, Paweł Zaryczny, Andrzej Pustułka, CzesławBołoz, Piotr Wilczyński, Stanisław Gawlak, Kamil Kałuziński, Maryja – Małgorzata Ogorzały, Nahum – Marian Leśniara, Kajfasz – Tadeusz Gałysa, Annasz – Wojciech Gryboś, Piłat – AleksanderGolba, Klaudia żona Piłata – Beata Gałysa, Nikodem – Dawid Janik, Maria Magdalena – Sabina Jakubowska, Barabasz – Wojciech Skoczeń, Setnik – Krzysztof Sadowski, Józef z Arymatei -Kazimierz Baran, Diabeł – Katarzyna Sadowska, Anioł – Joanna Jakubowska, posługująca – Natalia Koszkul, żołnierze: Artur Janik, Krzysztof Liber, Piotr Poczkajski, Arkadiusz Barnach,członkowie tłumu: Józefa Sadowska, Zofia Sadowska, Krystyna Jurkiewicz, Monika Maśko, Monika Więcław-Olszowska, Monika Gabryś, Barbara Budzik, Renata Niejadlik oraz bardzo liczna grupa statystów.

Za nagłośnienie i realizację dźwięku odpowiadali Krzysztof Ogorzały i Kamil Gryźlak. Pieczę nad przedstawieniem sprawowali sołtys Przemysław Mairer i Stowarzyszenie Mieszkańców Barcic. Organizacją i reżyserią zajęli się ks. Wojciech Rymut oraz Zofia Trzcińska.

Misterium przyciągnęło bardzo wielu uczestników, nie tylko z naszej parafii i pięknie wpisuje się w atmosferę rozpoczynającego się Wielkiego Tygodnia.